Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Twoje dziecko skarży się na ból w stawach? Nie lekceważ go! Mogą to być objawy zapalenia stawów wywołanego przez bakterie ale również młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie i rehabilitacja tym szybciej twoja pociecha wróci do zdrowia.

Co to jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów?
Jest to choroba zapalna stawów o podłożu immunologicznym, która dotyka dzieci przed 16 rokiem życia, trwa co najmniej 3 miesiące. Na jej określenie używa się również terminów: młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów oraz młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów. Wyróżnia się trzy podstawowe obrazy kliniczne:

  • postać nielicznostawowa występuje najczęściej, bo w wypadku 50% zdiagnozowanych przypadków. Częściej zapadają na nią dziewczęta. W pierwszych 6 miesiącach zostają zajęte 1-4 stawy. Stan zapalny występuje w kolanach, kostkach i łokciach a także palcach. Nie występuje w biodrach ale zdarza się, że pojawia się w gałkach ocznych, dlatego dzieci z tej grupy muszą być pod stałą kontrolą okulistyczną,
  • postać uogólniona charakteryzuje się gorączką i wysypką. Równie często zapadają na nią dzieci obydwu płci. Obserwuje się powiększone węzły chłonne, wątrobę i śledzionę.
  • postać wielostawowa obejmuje pięć lub więcej zarówno małych jak i dużych stawów. Częściej spotyka się ten rodzaj zapalenia u dziewcząt niż u chłopców.

Przyczyny młodzieńczego zapalenia stawów
Jako, że jest to choroba autoimmunologiczna, główna przyczyna tkwi wewnątrz organizmu. W pewnym momencie układ odpornościowy zaczyna zwalczać własne komórki (w stawach). Zauważono, że objawy może zaostrzać stres.

Objawy MIZS
Mogą być różne w przypadku różnych dzieci. Generalnie jednak chorobie towarzyszy apatia, niechęć do aktywności fizycznej i brak apetytu. Często początkowe objawy są mylone z grypą, ponieważ może wystąpić gorączka, osłabienie organizmu i znużenie. W późniejszej fazie dochodzi do obrzęków i zesztywnień stawów.

Skutki nieleczonego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów mogą być tragiczne. Zaniedbanie prowadzi bowiem do deformacji stawów, która jest procesem nieodwracalnym. U dzieci z objawami zapalenia w gałce ocznej może dojść do poważnych chorób oczu a nawet utraty wzroku. Jeśli więc maluch czy młody człowiek sygnalizuje nam ból w obrębie stawów w żadnym wypadku nie można go lekceważyć.